-Csipke
Csipkék fajtái. Melyiket mire használjuk.
Üzletünkben rengeteg fajta csipke közül választhattok. Anyagban, típusban, méretben, színben. Mindegyik fajta más-más technikával készül.
A klasszikus értelembe vett csipke szalag két fajtából áll, a varrott és a vert. A varrottnak az anyaga a lenfonal, tűvel egyetlen fonalszálból készül. Míg utóbbi a köpli, több szálból, orsóra tekert fonalakból.
Anyagösszetétel:
Manapság már gyártanak műszálból, rugalmas textilből, kevert pamutból és más különböző anyagokból is.
Elterjedt a csipke méteráru is. Ezekből készül nagyon sok alkalmi és menyasszonyi ruha. Úgynevezett légcsipke, ez a díszítőanyag, pluszba még gyöngyökkel, flitterekkel díszítve lehet. Így hangsúlyozva ki a csipke szegély szépségét.
Felhasználásuk:
- Gyászruhákon fekete csipke, illetve néhány alkalmi ruhához is használhatjuk. Ezek lehetnek pamutból vagy poliészterből.
- Madeira, ez általában fehér csipke, nagyon ritkán ekrü. Ez egy sűrű szövésű anyag, néptánc ruhák fő díszítő eleme.
- Rugalmas csipke a fehérneműk alapja. Manapság már használják blúzok nadrágok díszítésére is csak ezeken inkább az élénkebb szélesebb színt részesítik előnyben.
- Különböző függönyökhöz, drapériákhoz, díszpárnákhoz és egyéb lakás textilhez is előszeretettel használhatjuk a csipke szegély díszítőket.
- Sok kreatív kézimunka kedvelő is szívesen használja ezeket a lágy kellemes anyagokat.
- Legelterjedtebb a fehér, ekrü és a fekete. Azonban gyakorlatilag bármilyen színen beszerezhetőek, hiszen a pamut és a műszál is könnyen festhető anyag.
- Karácsonyi időszakban, illetve templomi textíliákon használják a lurexes díszítőket. Ezek fémszállal átszőtt anyagok, ami általában arany, vagy ezüst színű.
A csipke árak alakulása mindig függ a szélességtől, a csipke anyag összetételétől. De úgy, mint évszázadokkal ezelőtt ma is a ruháink alapvető éke, ami nélkülözhetetlen, ha követni akarjuk a mai kor divatját.